Гандбол не настільки популярна гра в широких масах, як футбол. Але це робить її особливою. Для отримання максимального задоволення від матчу, необхідно придбати якісний і надійний м'яч для гандболу.

Як вибирати гандбольний м'яч правильно

У 1972 році датський бренд Select створив остаточний варіант м'яча, який використовується до сьогоднішнього дня. Він представляв шкіряний снаряд, що складається з 32 акуратно зшитих панелей. Футбольний м'яч візуально схожий на гандбольний. Але є важливі відмінності. Найважливіше, що конструкція останнього інструменту дозволяє утримувати його в руці. Розмір м'яча менше, він м'який, а його поверхня матова, не ковзає.

Вирішили придбати подібний предмет? Існують різні розміри. Спеціальний стандарт IHF (International Handball Federation Standard), згідно з яким виділяють три види залежно від віку гравців:

  • Хлопці восьми-дванадцяти років, дівчинки до 14 років;
  • Підлітки (чотирнадцяти-шістнадцятилітні);
  • Хлопці та дівчата (вік після шістнадцяти).

Неофіційно виділяють "нульовий", який підходить для тренування юних спортсменів до восьмирічного віку.

Як створюються гандбольні м'ячі

Дані снаряди включають три окремі частини. Зовнішня представляє 32 окремих шару, їх зшивають разом вручну (частіше використовується машинка). Щоб деталі з'єднувалися максимально міцно і надійно, використовують спеціальні нитки, що не пошкоджують матеріали (натуральні шкіряні або поліуретан) навіть при досить високих навантаженнях.

Всередині є 2-4 шари (чисто поліестерові, з бавовняними добавками і клеєм). Покришка зазвичай створюється з пеноматериалов, термопластического еластомеру, гуми. М'яч виходить міцним, довговічним і надійним. Камера буває бутиловою або латексною. Бутил вважається кращим, так як добре утримує повітря всередині.

М'ячі гандбольні зазвичай виготовляються з синтетичних або натуральних матеріалів. Під верхнім шаром обов'язково є прошарок з піни, завдяки якій виріб набуває необхідної м'якості. Якісна сфера повинна бути трохи липкою на дотик. Це робиться для того, щоб вона не вислизала з рук під час матчу. Деякі команди навіть використовують особливу мастику, яка допомагає зробити захоплення більш комфортним.



А ось для гандболу на пляжі снаряд повинен бути сухим і максимально гладким. В процесі виготовлення використовується спінена гума.

Які бувають види м'ячів для гандболу, як вони відрізняються за вагою та розміром

Багато хто поділяють ці м'ячі на професійні і такі, які підходять новачкам. Тут необхідно звертати увагу на вік гравців. Виділяють такі типи:

  • "0" розмір - якщо ваш малюк (6-8 років) хоче займатися гандболом, тоді краще вибирати снаряд округлістю до 50 см і невеликою вагою (300 м), адже він буде зручним для дитячої руки і недорогий;
  • "1" розмір - гравці з молодшої школи (до 12 років) можуть використовувати інвентар до 52 см в діаметрі, з ними грають і дорослі команди новачків;
  • "2" розмір - підходить жіночим командам від 14 років і навіть хлопцям до 16 років, окружність тут вже вище (56 см), також використовується при тренуваннях;
  • "3" розмір - ідеальний для хлопців від 16 років, використовується в офіційних матчах.

Останній варіант проходить всі необхідні тести і отримує позначку "IHF Approved" (від Міжнародної федерації гандболу). Інші купують для ігор між новачками або для проведення тренувань. Вони виробляються з неякісних матеріалів, на майданчику вони будуть вести себе гірше, ніж дорогі варіанти.

Купуючи товар, обов'язково зверніть увагу на його характеристики. Вони повинні відповідати заявленим виробником.

Вибір гандбольного м'яча: на що звертаємо увагу

Вибір будь-якої спортивної продукції є непростим завданням. Зупиніться на іменитих брендах, які випускають якісну і надійну продукцію. Що робити, якщо немає можливості витрачати великий бюджет на подібні покупки? Починаючі спортсмени задаються питанням: який гандбольний м'яч варто купити. Під час покупки враховуйте:

  • Кому призначається: гандбол є грою для людей різного віку, маленькі спортсмени просто не втримають великий виріб;
  • Навіщо використовується: професійні матчі, ігри новачків і тренування - усюди потрібні м'ячі з різними характеристиками і ціновими категоріями, тим більше що деякі снаряди можуть підходити для відпрацювання особливих навичок;
  • Вартість: важливий параметр, адже брендовані товари можуть коштувати дуже дорого, якщо ви просто любите пограти в гарну гру з друзями пару раз на місяць, то вам немає сенсу купувати дорогий інвентар;
  • Матеріал, що використовується для зовнішнього шару: безумовно, кращим вважається натуральна шкіра, а й у неї є свої мінуси (швидко вбирає вологу, дуже дорога, може швидко стиратися при частому використанні), можна вибирати поліуретан, який дешевше, не так швидко вбирає воду і відрізняється простотою в догляді;
  • Матеріал, який використовується для камери: латекс (недорогий, довговічний і досить якісний) або бутан (кращі характеристики);
  • Компанія-виробник: різні бренди займаються створенням якісних гандбольних м'ячів, але варто вибирати моделі з хорошим відскоком, аеродинамікою, збалансованістю.


Пам'ятайте, що деякі варіанти можуть коштувати набагато дорожче. Але їх ціна виправдана якістю. Якщо ви граєте в гандбол на професійному рівні або купуєте снаряд для тренування команди, тоді рекомендовано звернути увагу саме на подібні моделі. Пам'ятайте, що м'яч потрібно накачувати на 0,6-0,8 бар. В іншому випадку можуть бути проблеми: поганий відскік, непружна форма, деформація.